Dialog jest to wypowiedź wielopodmiotowa - rozmowa dwóch lub większej liczby osób.Dialog jako gatunek literatury stosowanej, utwór literacki, złożony jest z odrębnych wypowiedzi na wspólny temat; nie ma jednak charakteru dzieła dramatyczno-scenicznego i jest zapisany.
W starożytności dialogi były podstawową formą wypowiedzi na temat filozofii, np. dialogi Platona. Popularnym również w renesansie, przykładem z tego okresu jest Krótka rozprawa między trzema osobami: Panem, Wójtem i Plebanem Mikołaja Reja. Dialogiem nazywa się również rozmowę dwóch lub więcej osób w obrębie innego dzieła literackiego: powieści, opowiadania, noweli, itd. Gatunkiem literatury stosowanej jest też "rozmowa", czyli dialog ustny, związany z konkretną sytuacją życiową.
Często jest tak, że chowamy się gdzieś - zastanawiamy się i nie wiemy co się dzieje, a problem najczęściej tkwi w Nas samych, denerwujemy się sytuacją obecnie panującą...czemu tak jest? Wszystko to zasługa Nas samych i tych którzy zamykają się na sprawy dnia codziennego wobec Nas. Nie chowajmy "gdzieś" swoich myśli i słów są one bowiem wartościami priorytetowymi, o wszelkich problemach, czy przemyśleniach należy dogłębnie rozmawiać, analizować i wyciągać wnioski, które będę naszym drogowskazem na jutro, pomocą dla innych,
a także dla Nas samych.